Справа «Ісаєва проти України» (прес-реліз)

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

10 Грудня 2018
|
3 610
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ 416 (2018)
04.12.2018

Ісаєва проти України (заява № 35523/06)

Заявник, Наталя Ісаєва, є громадянкою України, яка народилася в 1974 році і мекає в м. Луганськ (Україна).

Справа стосувалася скарги пані Ісаєвої на те, що вона серйозно постраждала від іншого пацієнт в державній психіатричній установі в 1998 році.

Внаслідок нападу вона зазнала тяжких тілесних ушкоджень, в тому числі струс мозку та перелом щелепи. Наслідком її поранень стало те, що вона не бачить на одне око.

У 1998 та 2013 році органи прокуратури вирішили не відкривати кримінальне провадження. Зокрема, вони виявили, що пацієнт, який напав на пані Ісаєву, не міг бути притягнутий до кримінальної відповідальності, і що, незважаючи на те, що два санітари притулку, ймовірно, були недбалими через нездатність слідкувати за  пацієнтами, було неможливо переслідувати їх в судовому порядку згідно з відповідним національним законодавством, оскільки їх неможливо було вважати “посадовими особами”.

Проте між 1999 та 2014 роками вона отримала судові рішення щодо двох її цивільних позовів для отримання компенсації. Перший набір проваджень був припинений рішенням суду, в якому було визнано, що виключно санітари притулку були винними в шкоді, завданій їй, а другий набір проваджень розділив відповідальність за інцидент між санітарами та пацієнтом, який напав на неї.

Їй присудили 74130 українських гривень (близько 8000 євро на той час) взагалі в цих провадженнях.

Тим часом у 2006 році прокуратура вимагала, щоб притулок провів внутрішнє розслідування цього інциденту, але, ймовірно, це вимога ніколи не була виконана.

Пані Ісаєва скаржилася на те, що держава не змогла змусити відповідальних за цей інцидент нести відповідальність, а також на те, що тривалість провадження у справі про відшкодування збитків була надмірною. Суд розглянув її скаргу відповідно до статті 3 (заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) і статті 6 § 1 (право на справедливий судовий розгляд протягом розумного строку) Європейської конвенції з прав людини.

Відсутність порушення статті 3 (розслідування).

Заява була вилучена з реєстру справ Суду щодо скарги пана Ісаєвої відповідно до статті 6 Конвенції на надмірну тривалість провадження, Суд взяв до уваги односторонню заяву, подану урядом України, в якій уряд зобов’язався виплатити пані Ісаєвій 1080 євро (EUR) у зв’язку з справедливою сатисфакцією.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту