Справа «Голубятніков і Жучков проти Росії» (прес-реліз)

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

18 Жовтня 2018
|
4 473
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ 332 (2018)
09.10.2018

Голубятніков і Жучков проти Росії (№ 49869/06 і 44822/06)

Заявники, Дмитро Голубятніков і Сергій Жучков , є громадянами Росії, які народилися в 1979 та 1978 роках і мешкають у м. Тихорєцьк (Краснодарський край, Росія).

Справа стосувалася їх твердження стосовно того, що вони зазнали жорстокого поводження під час тримання під вартою в відділку поліції для того, щоб змусити їх зізнатися в нанесенні серйозних тілесних ушкоджень дівчині, яка згодом померла.

Обидва чоловіки стверджують, що вони були заарештовані в січні 2005 року, їх побили співробітники поліції гумовими палицями та одягли протигази на голову для того, щоб заблокувати їм доступ до повітря. Пан Голубятніков стверджує, що він відмовився зізнатися і в день його арешту його відвезли в лікарню, в якій в нього були діагностовані численні тілесні ушкодження, у тому числі переломи ребер. Пан Жучков стверджує, що оговорив себе, а також першого заявника після двох днів жорстокого поводження через страх за своє життя. Згодом він відкликав своє зізнання і підтвердив свою позицію під час судового розгляду не визнаючи себе винним, як і перший заявник.

Неодноразово були проведені досудові слідства скарг заявників на жорстокість поліції. Проте органи прокуратури відмовлялися відкривати кримінальне провадження, нещодавно в 2016 році, стосовно обох заявників.

Суд, окрім інших доказів, покладався на зізнання пана Жучкова для визнання заявників винними в серпні 2005 року в нанесенні тяжких тілесних ушкоджень, які викликали смерть. Пан Голубятніков був засуджений до 12 років ув’язнення та пан Жучков до дев’яти років ув’язнення. У цьому провадженні суди відхилили  твердження заявників про жорстоке поводження як необґрунтовані покладаючись на відмови відкрити кримінальне провадження проти співробітників поліції. Твердження пана Жучкова про незаконне тримання під вартою було відхилене на тій самій підставі.

Посилаючись на статтю 3 (заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) обидва заявники скаржилися на те, що вони зазнали жорстокого поводження та органи влади не провели ефективного розслідування їх тверджень. Вони обидва також скаржилися відповідно до статті 6§1 (право на справедливий судовий розгляд) на те, що їх засудження було несправедливим, оскільки воно було засноване на доказах, які пана Жучков змусили надати. Пан Жучков подав ще одну скаргу відповідно до статті 5§ 1 (c) (право на свободу та особисту недоторканність) стверджуючи, що його тримали під вартою протягом доби до того часу, як його арешт був офіційно зареєстрований.

Порушення статті 5§1 – щодо пана Жучкова

Порушення статті 3 жорстоке поводження

Порушення статті 3 (розслідування)

Порушення статті 6§1

Справедлива сатисфакція : 25 000 євро (EUR) кожному, пану Голубятнікову і пану Жучкову відшкодування моральної шкоди; 142 євро пану Голубятнікову і 313 євро пану Жучкову відшкодування видатків і витрат.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту