Справа «Фрік проти Швейцарії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

23 Липня 2020
|
1 827
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 197, (2020)
30.06.2020

Frick проти Швейцарії (№ 23405/16)

Заявник, пані Sonja Frick, є громадянкою Швейцарії, яка народилася в 1956 році і мешкає в м. Берікон.

Справа стосувалася передбачуваного невиконання державою свого зобов’язання захищати життя сина заявника, який скоїв самогубство в поліцейській камері, а також обов’язку провести ефективне розслідування обставин смерті.

В неділю, 28 вересня 2014 року, близько 21:00, в Бірменсдорфі (кантон Цюрих), син заявника, D.F., віком сорок років, спричинив дорожньо-транспортну пригоду під час керування автомобілем, який належав його роботодавцю. Він був під впливом алкоголю та ліків. Він не отримав серйозних ушкоджень і не спричинив пошкодження третій стороні.

Для складання свого звіту, співробітники поліції, яких відправили на місце ДТП, вирішили залучити до провадження пані Frick, яку покликав її син і яка тим часом також приїхала на місце події.

Вважалося необхідним взяти зразки крові та сечі в D.F. для доказових цілей. Двоє співробітників поліції доставили D.F. в лікарню, де до них приєдналася пані Frick, яка слідувала за ними у власному автомобілі. В лікарні після того, як D.F. був повідомлений про необхідність проведення наступних досліджень, він почав набагато більше хвилюватися.

Близько 22:50 співробітник поліції викликав Центр управління дорожнім рухом кантону Цюрих з лікарні повідомивши про необхідність відправити лікаря в відділок поліції на автошляху Урдорф тому, що D.F., якого було необхідно вивезти туди, висловлював суїцидальні наміри.

Близько23:15 D.F. прибув в відділок поліції на автошляху Урдорф з двома співробітниками поліції та заявником.

В центрі співробітники поліції вирішили помістити D.F. в камеру, розташовану в підвалі відділку поліції. D.F. почав бурхливо протестувати щодо його розміщення в камері та намагався втекти.

Після того, як співробітники поліції силою повернули D.F. в його камеру, їм в кінцевому рахунку вдалося переконати його залишитися там до того часу, доки не приїде лікар.

Близько 00:35 лікар, якого викликали, приїхав в відділок поліції на автошляху. Він вирішив відкласти свій візит до камери D.F. до того часу, доки не прибуло підкріплення поліції.

В 01:05, коли інші співробітники поліції прибули в відділок, лікар пішов з ними в камеру D.F., де вони виявили, що він висів на вентиляційній сітці.

В рамках попереднього розслідування поліції були допитані співробітники поліції та лікарі, рішенням від 30 квітня 2015 року Кантональний верховний суд відмовився відкривати судове провадження за відсутності підозр у скоєнні кримінального злочину. Суд вважав, що не існувало непрямих доказів того, що службовці, які брали участь в подіях, які призвели до самогубства D.F., діяли порушуючи свої службові обов’язки.

Пані Frick подала апеляцію до Федерального суду на це рішення.

Федеральний суд відхилив апеляцію. Він не вважав, що була продемонстрована будь-яка недбалість під час переведення D.F. в відділок поліції на автошляху. Він далі вважав, що рішення помістити D.F. в камеру було обґрунтоване з огляду на його агресивність та непокору. Суд вважав, що відмовившись відкривати кримінальне розслідування проти співробітників поліції за вбивство через недбалість суд нижчої інстанції не порушив федеральний закон.

Покладаючись на статтю 2 (право на життя) заявник стверджувала, що органи влади не дотримались свого позитивного обов’язку вживати превентивні заходи для захисту сина від самого себе. Вона вважала, що розслідування, проведене органами влади, не відповідало вимогам статті 2.

Порушення статті 2 (право на життя)

Порушення статті 2 (розслідування)

Справедлива сатисфакція: 5 796 євро (матеріальна шкода) та 50 000 євро (моральна шкода) і 22 307 євро (видатки і витрати).

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту