Справа «Еліас Папагеоргіу проти Греції»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

11 Січня 2021
|
1 412
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 366, (2020)
10.12.2020

Виправдувальний вирок у зв’язку з керуванням автомобілем у стані алкогольного сп’яніння не зняв цивільні зобов’язання заявника як громадянина Греції

У сьогоднішньому рішенні Палати в справі Ilias Papageorgiou проти Греції (заява № 44101/13) Європейський суд з прав людини одноголосно встановив відсутність порушення статті 6§2 (презумпція невинуватості) Європейської Конвенції з прав людини.

Справа стосувалася рішень не на користь заявника у цивільному провадженні незважаючи на те, що він був виправданий в кримінальному провадженні за ті ж самі події.

Суд встановив, зокрема, що його виправдувальний вирок не звільнив заявника від його цивільної відповідальності, а цивільна справа належним чином була відокремлена від кримінальної справи і застосовувала різні стандарти надання доказів. Суди жодним чином не припускали провину заявника або кримінальну відповідальність.

Основні факти

Заявник,  Ilias Papageorgiou, є громадянином Греції, який народився в 1974 році і мешкає в Афінах.

В 2005 році заявник потравив в дорожньо-транспортну пригоду. Його пасажир отримав тілесні ушкодження. Заявник пройшов два тести на рівень алкоголю в крові, результати –  0,67 та 0,57 мг/л. В 2007 році в остаточному рішенні він був виправданий в кримінальному провадженні за керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння.

Пасажир подав позов проти заявника та його страхової компанії. Страхова компанія подала позов проти заявника стверджуючи, що він, а не компанія, був відповідальним, оскільки на той момент він перевищив норму алкоголю. Суд першої інстанції наказав заявникові та страховій компанії виплатити компенсацію, але відхилив позов страхової компанії проти заявника. По апеляції Апеляційний суд Афін постановив, що виправдання заявника кримінальними судами не зобов’язувало його,  а також те, що відповідно до умов договору страхування поведінка заявника звільняла страхову компанію від відповідальності.

Касаційний суд відхилив апеляцію заявника з питань права встановивши, що Апеляційний суд Афін врахував виправдувальний вирок.

Скарги, процедура та склад Суду

Покладаючись на статтю 6§2 (презумпція невинуватості) Конвенції заявник скаржився на те, що постанова цивільного суду про те, що він був за кермом у стані алкогольного сп’яніння незважаючи на те, що він вже був виправданий у зв’язку з цим правопорушенням, порушила його права.

Заява була подана до Європейського суду з прав людини 5 липня 2013 року.

Рішення було прийняте Палатою з семи суддів в наступному складі:

Ksenija Turković (Хорватія), Голова,

Krzysztof Wojtyczek (Польща),

Linos-Alexandre Sicilianos (Греція),

Alena Poláčková (Словаччина),

Péter Paczolay (Угорщина),

Raffaele Sabato (Італія),

Lorraine Schembri Orland (Mальта),

а також Abel Campos, Секретар Секції.

Рішення Суду

Стаття 6§2

Суд повторив, що презумпція невинуватості охоплює тягар надання доказів, правові презумпції факту та права, право не свідчити проти себе, досудовий розголос та передчасне проголошення провини підсудного. Державні службовці не повинні поводитися з виправданою особою як з винною.

Суд зазначив, що цивільне провадження у справі не було продовженням кримінального провадження. Є прийнятним те, що стандарти надання доказів відрізняються.

Суд вважав, що виправдувальний вирок не звільнив заявника від цивільної відповідальності.

Страхова компанія мала право покладатися на пункти договору страхування незалежно від виправдувального вироку. Крім того, Апеляційний суд не приписував провину або кримінальну відповідальність заявникові.

У світлі цього провадження у справі не суперечило презумпції невинуватості та Конвенція не була порушена.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту