Справа «Дікінсон проти Туреччини»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

4 Лютого 2021
|
1 134
|

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 039, (2021)
02.02.2021

Dickinson проти Туреччини (заява № 25200/11)

Заявник, Michael Dickinson, є громадянином Сполученого Королівства 1950 року народження. У відповідний час він проживав в Туреччині в протягом двадцяти років і викладав в двох університетах в Стамбулі (Туреччина). Він також художник колажу.

Справа стосувалася засудження в кримінальному порядку пана Dickinson за образу тогочасного прем’єр-міністра, Реджепа Тайїп Ердогана, виставленим ним колажем, який критикував політичну підтримку паном Ердоганом окупації Іраку.

В роботі пана Dickinson голова прем’єр-міністра була зображена приклеєною до тіла собаки, яку тримали на поводку, прикрашеному кольорами американського прапора, на якому була закріплена наступна фраза: «Ми не будемо собакою Буша». Він виставив його в березні 2006 року на наметі, встановленому під час «Ярмарку миру», акції протесту, організованої вздовж набережної Бешикташ в районі Кадикей (Стамбул).

Після показу цього колажу судові органи відкрили кримінальне провадження проти особи, яка очолювала демонстрацію, за звинуваченням у образі прем’єр-міністра.

Перед слуханням у цьому провадженні, яке відбулося 12 вересня 2006 року, пан Dickinson знову виставив свою роботу в коридорах будівлі суду, потім за її межами, перед камерами двох журналістів та інших осіб, які були присутні на вулиці. Того ж дня пана Dickinson помістили під варту в поліції, потім взяли під варту до початку судового процесу. Він був звільнений 15 вересня 2006 року.

Наступного дня застосовуючи статтю 125 Кримінального кодексу проти нього було відкрите кримінальне провадження за образу прем’єр-міністра.

В березні 2010 року пану Dickinson наказали сплатити судовий штраф у розмірі близько 3043 євро за те, що він показував свій колаж у коридорах будівлі суду та на вулиці. Суд вважав, що робота пана Dickinson була такою, що принижувала та ображала прем’єр-міністра і складала напад на його честь і репутацію. Проте суд вирішив призупинити винесення вироку на п’ять років.

У грудні 2015 року суд скасував рішення, в якому було відстрочене винесення вироку і наказав припинити кримінальне провадження. Він зазначив, що пан Dickinson не вчинив жодних нових умисних правопорушень протягом п’ятирічного періоду призупинення винесення вироку, а також те, що він дотримувався умов, пов’язаних з наказом про здійснення нагляду.

Покладаючись на статтю 10 (свобода вираження поглядів) Європейської конвенції з прав людини пан Dickinson скаржився на кримінальне провадження, відкрите проти нього за його художній твір, а також на той факт, що на момент завершення провадження він був засуджений за образу прем’єр-міністра.

Порушення статті 10

Справедлива сатисфакція: 2 000 євро (EUR) відшкодування моральної шкоди.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту