Справа “D.R. проти Литви” (прес-реліз)

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

9 Липня 2018
|
3 168
|

Справа стосувалася скарги на те, що людину відправили на психіатричний огляд та розмістили в психіатричній лікарні на один рік проти її волі.

Документ мовою оригіналу можна переглянути за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ 231 (2018)
26.06.2018

D.R. проти Литви (заява № 691/15)

Заявник, пані D.R., є громадянкою Литви, яка народилася у 1958 році та проживає в регіоні Таураге (Литва). У неї є історія психічних захворювань. Справа стосувалася її скарги на те, що її відправили на психіатричний огляд та розмістили в психіатричній лікарні на один рік проти її волі.

У 2013 році проти неї було відкрите провадження за розпилювання сльозоточивого газу на місцевого підлітка. З урахуванням її історії хвороби суди наказали провести психіатричний огляд. У квітні 2014 року поліція виконала цей наказ. Вони відвезли її в психіатричний центр у м. Клайпеда надягнувши на неї наручники, бо вона намагалася втекти. Її обстежили два психіатри, які дійшли висновку, що вона мала хронічний психічний розлад і рекомендували помістити її в психіатричну лікарню для обов’язкового стаціонарного лікування.

Посилаючись на це психіатричне оцінювання у рішенні від липня 2014 року Районний суд м. Таураг виявив, що заявник не могла бути притягнута до кримінальної відповідальності за інцидент із сльозоточим газом і наказав розмістити її в психіатричній лікарні. Заявник подала апеляцію зі скаргою на те, що суд  не заслухав її особисто, не наказав провести новий психіатричний огляд незважаючи на той факт, що вона з червня 2014 року добровільно проходила амбулаторне лікування, а також не оцінили, чи складала вона небезпеку для суспільства. Вона також скаржилася на те, що поліція забрала її для психіатричного оцінювання без її згоди. Її апеляція була відхилена, а районний суд по суті посилався на цей психіатричний огляд та виявив, що заявник не могла зрозуміти небезпеку, яку викликав її стан здоров’я або необхідність лікування.

Вона згодом була госпіталізована на один рік з листопада 2014 року.

Заявник подала дві скарги відповідно до статті 5§1 (право на свободу та безпеку) Європейської Конвенції з прав людини. По-перше, вона скаржилася на те, що поліція незаконно позбавила її свободу відправивши її на психіатричний огляд стверджуючи, що вона не бачила наказ суду і не мала жодного уявлення про підстави цього. По-друге, вона стверджувала, що її розміщення в психіатричній лікарні було незаконним, зокрема, тому, що національні суди не перевірили його особисто.

Порушення статті 5 § 1 – у зв’язку з позбавленням свободи пані D.R.для цілей проведення психіатричного огляду

Порушення статті 5§1 – у зв’язку з примусовою психіатричною госпіталізацією пані D.R.

Справедлива сатисфакція: 7 500 євро (моральна шкода).

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту