Справа «Бігович проти Чорногорії» (прес-реліз)

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

4 Квітня 2019
|
2 072
|

З документом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ 098 (2019)
19.03.2019

Бігович проти Чорногорії (заява № 48343/16)

Заявник, Любо Бігович (Ljubo Bigović), є громадянином Чорногорії, який народився в 1976 році. Зараз він відбуває вирок до 30 років ув’язнення в м. Спуж (Чорногорія), серед іншого, за вбивство за обтяжуючих обставин високопосадового слідчого поліції.

Справа стосувалася його скарг на його тримання під вартою, в тому числі на погані умови та невідповідність медичної допомоги.

Пан Bigović був заарештований у лютому 2006 року і розміщений під вартою через ризик його переховування. Його тримання під вартою було продовжене протягом наступних чотирьох років і семи місяців на тій самій підставі. Після цього, на додаток, суди вважали, що його звільнення серйозно порушило б громадський порядок і мир. Він був у кінцевому підсумку визнаний винним у 2012 році і це рішення було підтримане по апеляції Верховним судом у 2015 році.

Протягом усього свого тримання під вартою він страждав від різних хвороб, в тому числі виразкового коліту, катаракти, проблеми з колінами і депресії. Його обстежили і лікували тюремні лікарі і зовнішні фахівці, йому були призначені ліки і спеціальна дієта та була проведена операція.

Він неодноразово безуспішно подавав заяву про звільнення, переважно на підставах, пов’язаних зі здоров’ям скаржачись на тривалість та відсутність перегляду його досудового ув’язнення, а також на причини цього ув’язнення, невідповідну медичну допомогу та погані умови тримання під вартою. Він подав ті ж самі скарги під час оскарження його засудження в судах і, наприкінці, в Конституційному суді, також без успіху.

Посилаючись на статтю 3 (заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) Європейської конвенції з прав людини він скаржився на умови його тримання під вартою. Він стверджував, зокрема, про переповненість, напіврозділений туалет у своїй камері і лише одну годину на відкритому повітрі.

Крім того, він стверджував, що під час тримання під вартою в нього розвинулися його хвороби, а також те, що медична допомога, яку він отримав, була невідповідною.

Він подав ряд інших скарг щодо його тримання під вартою, зокрема, відповідно статті 5 §1(с) та статті 3 (право на свободу та безпеку) Європейської конвенції. Зокрема, він стверджував, що його тримання під вартою не було регулярно переглянуте і тому було незаконним, тобто надмірно тривалим і недостатньо обґрунтованим, а також те, що суди не розглянули своєчасно його заяви про звільнення.

Порушення статті 3 (поводження) – у зв’язку з умовами тримання під вартою

Відсутність порушення статті 3 – у зв’язку з медичною допомогою під час тримання під вартою

Порушення статті 5§1

Порушення статті 5§3

Справедлива сатисфакція: 7500 євро (EUR) відшкодування моральної шкоди.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту