Справа «Багіров проти Азербайджану»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

2 Липня 2020
|
2 695
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 187, (2020)
25.06.2020

Bagirov проти Азербайджану (заяви №81024/12 і 28198/15)

Заявник, Халід Закір огли Бакіров (Khalid Zakir oglu Bagirov), є громадянином Азербайджану, який народився в 1976 році і проживає в Баку. Він був адвокатом і членом Асоціації адвокатів Азербайджану («ААА»).

Справа стосувалася його скарги на те, що він був відсторонений від практики адвоката на один рік, а потім позбавлений права адвокатської практики через заяви, які він зробив щодо жорстокості поліції та функціонування судової системи в країні.

В лютому 2011 року пан Bagirovвзяв участь в зустрічі з іншими адвокатами для обговорення проблем, з якими стикалися представники юридичної професії в Азербайджані, під час якої він прокоментував жорстокість поліції та нещодавню смерть під час перебування вартою особи, Е.А., мати якого згодом стала його клієнтом. Його коментарі були опубліковані в пресі.

За запитом начальника міського управління поліції м. Баку ААА відкрила дисциплінарне провадження проти заявника за наклеп на поліцію. В серпні 2011 року Президія AАA відсторонила заявника від адвокатської практики на один рік, оскільки він порушив конфіденційність відносин між адвокатом і клієнтом.

Він оскаржив це рішення в судах стверджуючи, що він не розголошував жодної конфіденційної інформації, оскільки мати Е.А. вже провела прес-конференцію, в якій стверджувала, що в поліції катували і вбили її сина до лютневої зустрічі і до того, як вона стала його клієнтом. Суди не розглядали безпосередньо його аргументи повторюючи висновки Президії про порушення конфіденційності.

В 2014 році проти нього було відкрите наступне дисциплінарне провадження за його зауваження, які він зробив в той час, коли був представником опозиційного політика Ільгара Ельдара оглу Маммадова  під час судового процесу по його кримінальній справі (дивіться справу  IlgarMammadovпроти Азербайджану (№ 2) , заява № 919/15). Президія передала справу до національних судів, які в липні 2015 року видали наказ про відсторонення заявника.

Суд першої інстанції виявив, зокрема, що його зауваження щодо функціонування судової системи та, зокрема, одного судді, «кинули тінь на нашу державу» і «заплямували репутацію судової влади». Рішення суду першої інстанції було підтримане Апеляційним судом м. Баку в вересні 2015 року та Верховним Судом – в січні 2016 року.

Покладаючись, зокрема, на статтю 10 (свобода вираження поглядів) та статтю 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Європейської конвенції з прав людини пан Bagirovстверджував, що дисциплінарні санкції порушили його право на свободу вираження поглядів та право на повагу до приватного життя.

Порушення статті 10 –  у зв’язку з відстороненням від адвокатської практики на один рік

Порушення статті 10 –  у зв’язку з позбавленням права адвокатської практики

Порушення статті 8 –  у зв’язку з відстороненням від адвокатської практики на один рік

Порушення статті 8 –  у зв’язку з позбавленням права адвокатської практики

Справедлива сатисфакція: 18 000  (EUR) євро відшкодування матеріальної і моральної шкоди.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту