Справа «Aнтковяк проти Польщі» (прес-реліз)

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

26 Червня 2018
|
2 980
|

Справа стосувалася спору щодо опіки над дитиною між заявниками, потенційними прийомними батьками та біологічними батьками.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ 217 (2018)
14.06.2018

Aнтковяк проти Польщі (заява № 27025/17)

Права майбутніх прийомних батьків не можуть перевищувати права дитини

Справа Aнтковяк проти Польщі (заява № 27025/17) стосувалася спору щодо опіки над дитиною між заявниками, потенційними прийомними батьками та біологічними батьками. Заявники бажали усиновити дитину від жінки, яка погодилась під час вагітності віддати її дитину. Проте вона змінила свою думку, коли народилася дитина. Правовий спор між заявниками та біологічними батьками все ще триває. Про дитину піклуються подружжя-заявники з моменту народження в 2011 році.

Подружжя-заявники скаржилися відповідно до статті 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) на те, що суди Польщі вирішили видати наказ про вилучення дитини з їх опіки та розміщення її у біологічних батьків. Рішення все ще повинне бути виконане, воно очікує результату правового спору.

У своєму сьогоднішньому рішенні у справі Європейський суд з прав людини більшістю голосів оголосив заяву неприйнятною. Рішення є остаточним.

Визнаючи емоційні страждання, які викликали у подружжя-заявників рішення національного суду, Суд встановив, що суди послідовно діяли у найкращих інтересах дитини. Зокрема, вони виявили, що не було надто пізно віддати дитину з огляду на її молодий вік та шанс виховуватися її біологічною сім’єю, а також Суд вважав, що це був єдиний спосіб врегулювати його ситуацію в довгостроковій перспективі і уникнути більших емоційних ускладнень у майбутньому.

Суди дійшли такого висновку з урахуванням поглядів всіх зацікавлених сторін, а також розбіжностей звітів експертів і свідчень, таким чином встановивши справедливий баланс між конкуруючими інтересами , що було делікатною і складною справою.

Основні факти

Заявники, Моніка та Патрік Антковяк, подружжя, є громадянами Польщі, які народилися в 1981 та 1983 роках, відповідно, і мешкають в с. Псарі Маве (Польща).

Вони бажали усиновити дитину від К.Д., жінки, яку вони знайшли в Інтернеті, яка погодилася під час її вагітності віддати їм дитину для усиновлення. Хлопчик народився у лютому 2011 року і про нього з того часу піклується подружжя-заявники.

Після народження заявники відкрили провадження для усиновлення дитини, позбавлення біологічних батьків їх батьківських прав та отримання опіки. Тим часом К.Д. змінила свою думку, забрала свою згоду на усиновлення і попросила возз’єднатися з дитиною.

Справа розглядалася на двох рівнях юрисдикції з квітня 2011 року до грудня 2016 року. Під час провадження суди тимчасово призначили контакт між біологічними батьками та дитиною. Після розгляду декількох звітів фахівців з дитячої освіти, психолога та психіатра, а також заслухавши свідків, які мали різні думки Обласний суд м. Познань прийняв остаточне рішення стосовно того, що до 18 березня 2017 року дитину необхідно об’єднати з його біологічними батьками.

Суд визнав, зокрема, що найкращі інтереси дитини мають пріоритет, а також те, що, незважаючи на те, що рішення, яке було прийняте, для нього було дуже складним, це був єдиний спосіб врегулювати його ситуацію в довгостроковій перспективі і уникнути емоційних ускладнень у майбутньому. Біологічні батьки з того часу відкрили провадження щодо виконання цього рішення, яке все ще не завершене.

Проте подружжя-заявники згодом відрили інший набір проваджень, які також все ще очікують рішення, з проханням обмежити батьківські права біологічних батьків і бути призначеними прийомними батьками. Суди видали тимчасовий наказ, відповідно до якого дитина повинна мешкати з подружжям-заявниками під час цього провадження.

Скарги, процедура і склад Суду

Заява була подана до Європейського суду з прав людини 30 березня 2017 року.

Посилаючись на статтю 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) подружжя-заявники скаржилися на рішення національних судів, яке вимагало позбавлення їх опіки та розміщення з його біологічними батьками.

Рішення було прийняте Палатою з семи суддів у наступному складі:

Лінос-Олександр Сісіліанос (Греція), Голов,

Крістіна Пардалос (Сан-Маріно),

Кшиштоф Войтичек (Польща),

Ксенія Турковіч (Хорватія),

Армен Арутюнян (Вірменія),

Паулінін Коскело (Фінляндія),

Йован Ілієвський (“колишня Югославська Республіка Македонія”),

а також Абель Кампос , Секретар секції.

Рішення Суду

Суд вважав, що національні органи влади були змушені вирішити дуже складне і делікатне завдання досягнення справедливого балансу між конкуруючими інтересами у складній справі.

Зіткнувшись з необхідністю зробити складний вибір між двома парами, які обидві виявилися придатними для виховання дитини під час провадження в національному суді, першочерговим міркуванням в їх рішеннях, як вимагає міжнародне право, постійно повинно було бути те, що знаходилося в найкращих інтересах дитини

Зокрема, обласний суд ретельно проаналізував справу встановлюючи баланс між тісними стосунками, які дитина розвинула з подружжям-заявниками, та тим фактом, що не було надто пізно віддавати дитину з огляду на її юний вік та шанс бути вихованим його біологічною сім’єю. З цією метою суди також тимчасово призначили контакт між біологічними батьками та дитиною.

Крім того, суди, користуючись перевагами зв’язку з усіма зацікавленими сторонами, в тому числі заявниками, оцінили розбіжні звіти та свідчення, а також надали розширювальні підстави для своїх висновків.

Незважаючи на те, що тривалість процесу прийняття рішень на національному рівні у цій справі явно не була в найкращих інтересах дитини, Суд дійшов висновку, що взагалі провадження було справедливим і захистило права заявників відповідно до статті 8 Європейської конвенції.

Отже, Суд відхилив заяву подружжя як неприйнятну.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту