Справа «Анахіт Мкртчян проти Вірменії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

18 Травня 2020
|
2 226
|

Реліз мовою оригіналу можна переглянути за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 126, (2020)
07.05.2020

Anahit Mkrtchyan проти Вірменії (заява № 3673/11)

Заявник, Анахіт Мкртчян (Anahit Mkrtchyan), є громадянкою Вірменії, яка народилася в 1952 році і мешкає в селі Баграмян, Вірменія.

Справа стосувалась її скарги на розслідування національними органами влади смерті її 22-річного сина,  Араїка Аветисяна, під час військової служби.

Через рік після призиву в армію 30 жовтня 2001 року син пані Mkrtchyan помер від вогнепального поранення в голову в кабінеті командира його батальйону.

З самого початку офіційним поясненням інциденту було те, що інший призовник випадково вистрелив в її сина. З іншого боку, пані Mkrtchyan негайно запідозрила його командира, який, як вона стверджувала, ображав її сина і вимагав в нього гроші.

Відразу після інциденту слідчий провів огляд на місці та вилучив пістолет.

Наступного дня було відкрито кримінальну справу, був призначений розтин і були допитані декілька основних свідків, інших призовників.

Через тиждень одного з призовників звинуватили у вбивстві. В кінцевому підсумку він був звинувачений у вбивстві за необережності внаслідок порушення правил поводження з вогнепальною зброєю. Під час цих проваджень національні суди тричі передавали справу обвинуваченню вказуючи на недоліки в розслідуванні, зокрема, відсутність розгляду протиріч у заявах свідків та даних судово-медичної експертизи.

До і під час судового розгляду обвинувачений призовник зізнався у ненавмисному вбивстві сина заявника , але коли в березні 2011 року його знову допитали після чергової передачі справи, він заперечував всі свої попередні заяви стверджуючи, що він був змушений обмовити себе через  страх за його безпеку і безпеку його сім’ї.

На сьогоднішні розслідування ще триває, а кримінальне провадження було вдруге призупинене в березні 2019 року на підставі того, що не було можливо ідентифікувати особу, проти якої повинні бути висунуті звинувачення. Розслідування не встановило ні походження небалістичних ушкоджень на тілі потерпілого, які, на думку експертів, не були отримані під час падіння після пострілу, ні пістолет, з якого був здійснений постріл.

Посилаючись, зокрема, на статтю 2 (право на життя) Європейської Конвенції з прав людини пані Mkrtchyan стверджувала, що розслідування національними органами влади смерті її сина, яке до цього часу тривало більше 18 років, не було ефективним.

Порушення статті 2

Справедлива сатисфакція: 24 000 євро (EUR) відшкодування моральної шкоди та 2 000 євро – видатків і витрат.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту