Свобода вираження поглядів як провокація не захищається

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

3 Лютого 2022
|
1 252
|

Рішення ЄСПЛ у справі «Мананніков проти Росії»

Кожен має право на свободу вираження поглядів. Але в разі, коли ця свобода схожа на провокацію і загрожує громадській безпеці, влада може вдаватися до обмежень аж до покарання в адміністративному порядку.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Мананніков проти Росії» (№ 9157/08), повідомляє «ECHR. Ukrainian Aspect».

У 2007 році під час публічного провладного заходу, що проходив у рамках передвиборчої парламентської і президентської кампаній 2007 – 2008 рр., Олексій Мананніков разом із однодумцем демонстрував плакат провокаційного змісту із написом «Путін кращий за Гітлера».

Незважаючи на прохання учасників заходу та вимоги представників правопорядку, чоловіки відмовилися прибрати свій плакат. У зв’язку з цим їх було доставлено до відділення поліції для складання протоколу про адміністративне правопорушення та оштрафовано.

Намагання оскаржити в судах рішення про притягнення до відповідальності успіху не мали.

Тоді О.Мананніков звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він стверджував, що вжиті до нього заходи «не були необхідні в демократичному суспільстві».

Адже дії активіст не оцінював як насильницькі, вони не створювали загрози громадському порядку, здоров’ю чи життю людей. Крім того, була відсутня необхідність у доставці його до відділення поліції, оскільки протокол про адміністративне правопорушення міг бути, на його думку, складений на місці.

З іншого боку, представники РФ стверджували, що правоохоронці діяли відповідно до закону, переслідували законні цілі та захищали громадський порядок, громадську безпеку та права інших осіб, що було необхідним у демократичному суспільстві.

Проаналізувавши доводи сторін, суд у Страсбурзі констатував, що мало місце втручання влади у право О.Мананнікова на свободу вираження поглядів.

При цьому таке втручання було передбачено законом, переслідувало легітимні цілі та було необхідним у демократичному суспільстві. Тобто права заявника на свободу вираження поглядів не були порушені застосованим адміністративним стягненням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту