Розфарбування пам’ятника – не вандалізм, а громадянське самовираження

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

6 Грудня 2021
|
1 335
|

рішення ЄСПЛ у справі «Генов та Сербінська проти Болгарії»

Політичний протест не може оцінюватися як вандалізм чи хуліганство, а заходи, пов’язані із покаранням громадян за такий протест, порушують ст. 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Генов та Сербінська проти Болгарії» (заява №52358/15), повідомляє «ECHR. Ukrainian Aspect».

У ніч на 7 листопада 2013 року Асен Генов та Цветеліна Сербінська біля будівлі Болгарської соціалістичної партії у м. Софія розфарбували рожевою фарбою пам’ятник «Герої визволення», а на його постаменті зробили образливий напис.

Активістів було визнано винними у вандалізмі та хуліганстві та оштрафовано. За захистом своїх прав А.Генов та Ц.Сербінська звернулися до ЄСПЛ.

У Страсбузі виходили з того, що заявники розфарбували пам’ятник на знак політичного протесту. І тому в цьому випадку може йтися виключно про громадянське самовираження. Відтак дії держави, вжиті задля покарання громадян, суперечили гарантіям, гарантованим ст. 10 Конвенції.

У зв’язку з цим, високі судді присудили 4 тис. євро компенсації моральної шкоди кожному заявникові.

Пам’ятник радянської армії був встановлений в Софії в 1954 році на честь звільнення Болгарії Радянським Союзом. Монументальна споруда неодноразово зазнавала нападів вандалів. Так, у березні 2011 року, пам’ятник розфарбували під героїв американських коміксів, у 2013-му пам’ятник став рожевим, а у 2014 році одна з фігур набула кольорів українського прапора. Іноді пам’ятник просто розмальовують кольорами болгарського прапора. У 1993 році мерія міста ухвалила рішення про його демонтаж. Проте споруду не знесена досі.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту