П’ятиденна російсько-грузинська війна: РФ відповідає лише за наслідки та небажання розслідувати події

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

22 Січня 2021
|
1 599
|

рішення ЄСПЛ у справі «Грузія проти Росії»

Події, що відбувалися під час активної фази бойових дій в період так званої п’ятиденної російсько-грузинської війни з 8 по 12 серпня 2008 р. не підпадають під юрисдикцію РФ. Однак після цього (до 10 жовтня) Росія здійснювала ефективний контроль над Південною Осетією, Абхазією і буферною зоною.

Таке рішення ухвалила Велика палата Європейського суду з прав людини у справі «Грузія проти Росії», передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Частину скарги стосовно подій самої війни визнано неприйнятною, оскільки під час хаосу бойових дій жодна держава не мала ефективного контролю над територією.

А от в період з 12 серпня по 10 жовтня Росія мала такий контроль, і в цей період мала місце адміністративна практика вбивства мирних жителів, підпалів і грабежів будинків в грузинських селах Південної Осетії і «буферної зони». Тож за це несе відповідальність Російська Федерація.

Також суд у Страсбурзі розглянув окремі факти порушень прав людей. Так, затримання грузинських мирних жителів військами в Цхінвалі і їх утримання в підвалі МВС Південної Осетії порушило ст.ст. 3, 5 Конвенції. Захоплені південноосетинськими військами у Цхінвалі грузинські військовополонені зазнали тортури (ст . 3 Конвенції). Крім того, було порушено свободу пересування етнічних грузинів через заборону повернутися до їхніх домівок, розташованих у Південній Осетії та Абхазії (ст. 2 Протоколу № 4 до Конвенції.

Також ЄСПЛ вирішив, що Росія мала зобов’язання провести адекватне та ефективне розслідування подій, але не зробила цього, що порушило процесуальний аспект ст. 2 Конвенції.

Окремо високі судді зауважили, що Російська Федерація порушила свої зобов’язання в частині сприяння ефективному розгляду справи. Вона відмовилася надавати документи про бойові дії з посиланням на те, що вони складають державну таємницю.

Рішення Великої палати ЄСПЛ є остаточним і не може бути оскаржене. Питання компенсацій буде вирішене окремою процедурою. Для цього у сторін є рік для подання позицій.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту