Переселенці з окупованих територій вправі голосувати на місцевих виборах

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

22 Жовтня 2021
|
280
|

рішення ЄСПЛ у справі «Селігененко та інші проти України»

Україна порушила права внутрішньо переміщених осіб з окупованого Криму та Донбасу, не дозволивши їм голосувати на місцевих виборах у Києві в 2015 році.

Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини у справі «Селігененко та інші проти України» (заяви №24919/16 та 28658/16), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect» з посиланням на hromadske.

Олександра Селігененко та Анастасія Мартиновська з Севастополя, Дар’я Свиридова з Алупки та Євгенія Терехова з Донецька приїхали до Києва після окупації Криму та початку війни на Донбасі у 2014-2015 роках. Жінки отримали статус внутрішньо переміщених осіб, однак у паспортах продовжувало відображатися, що вони зареєстровані на тимчасово окупованих територіях.

Для голосування на місцевих виборах у 2015 році вони зареєструвалися у Києві. Але їхні заяви відхилили. У ЦВК вважали що жінки можуть голосувати, коли місцеві вибори організують відповідно у Криму та на Донбасі.

Суди вирішили, що право голосу на місцевих виборах мають громадяни України, що належать до місцевих громад, які відповідають їхньому місцю реєстрації у паспорті.

Тоді жінки звернулися до Європейського суду з прав людини і скаржилися на дискримінацію.

У Страсбурзі виходили з того, що українки ризикували втратити статус внутрішньо переміщених осіб, якби змінили місце реєстрації. Крім того, на момент місцевих виборів переселенки вже понад рік жили у Києві, сплачували податки до місцевого бюджету, тож були зацікавлені у результаті виборів.

Тож високі судді вирішили, що переселенки мали законне право голосувати, навіть якщо вони жили за межами свого рідного міста. А влада не взяла до уваги особливості становища внутрішньо переміщених осіб та дискримінувала їх, не дозволивши голосувати на місцевих виборах.

Тож мало місце порушення ст. 1 (Загальна заборона дискримінації) Протоколу 12 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахуванням цього Європейський суд зобов’язав Україну виплатити українкам по 4,5 тис. євро компенсації моральної шкоди.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту