Оновлено Порядок забезпечення представництва України під час розгляду справ у ЄСПЛ

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

20 Серпня 2019
|
3 026
|

Порядок забезпечення представництва України під час розгляду справ у ЄСПЛ

У разі коли сума за угодою про дружнє врегулювання спору у Європейському суді з прав людини не перевищуватиме 5000 євро, таку угоду підписуватиме Уповноважений у справах ЄСПЛ. Для виділення більших сум «дружнього» відшкодування необхідно буде розпорядження Кабміну.

Уряд оновив Порядок забезпечення представництва України під час розгляду справ у Європейському суді з прав людини, затверджений постановою Кабміну від 29.04.2004 № 553. Нову редакцію Порядку викладено у постанові від 14.08.2019 № 709, передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

В Уряді переконані, що зміни дозволять підвищити рівень відповідальності державних органів за порушення прав і основоположних свобод, які становили предмет скарг до Європейського суду.

Порядок визначає механізм забезпечення представництва України під час розгляду:

1) справ у ЄСПЛ про порушення нею Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;

2) справ за заявами України стосовно порушення Конвенції іншими країнами;

3) справ за заявами громадян України або юридичних осіб — резидентів України проти інших Договірних Сторін (як третьої сторони).

Відповідальним за забезпечення представництва України у ЄСПЛ визначений Мін’юст в особі Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини. На сьогоднішній день представництво України в цьому суді забезпечує заступник міністра юстиції Іван Ліщина.

Ця уповноважена особа формує позицію у справі та надсилає її до ЄСПЛ. У разі прийняття Судом рішення про проведення усних слухань уповноважений вносить до Кабміну пропозиції щодо складу делегації, яка представлятиме Україну на слуханнях, і несе відповідальність за формування її позиції.

Також Уповноважений ініціює утворення міжвідомчої робочої групи в разі необхідності вирішення питань доцільності залучення юридичних радників, примирювачів, фахівців, експертів, зокрема іноземних, для забезпечення представництва України в Суді або укладення угоди про дружнє врегулювання спору, надіслання односторонньої декларації. До складу цієї групи включаються представники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій. Очолює групу міністр юстиції або уповноважений.

У разі коли обставини справи та попередня прецедентна практика ЄСПЛ дають підстави для прогнозування констатації порушення Україною положень Конвенції, уповноважений вживає заходів для врегулювання спору шляхом укладення угоди про дружнє врегулювання спору або надіслання односторонньої декларації. Рішення у цьому питанні має схвалити міжвідомча робоча група.

У разі коли сума за угодою про дружнє врегулювання спору або односторонньою декларацією не перевищує 5000 євро, таку угоду (декларацію) підписує уповноважений. В іншому випадку згоду на підписання угоди (декларації) повинен надати Кабінет Міністрів України шляхом видання відповідного розпорядження.

Якщо вимоги скаржника стосуються інших способів відновлення порушеного права, крім виплати коштів, яку може бути здійснено відповідними державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, угода про дружнє врегулювання спору на погоджених Кабінетом Міністрів України умовах підписується керівником відповідного державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та Уповноваженою особою.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту