Образа репостом: ЄСПЛ зобов’язав Туреччину змінити закон

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

20 Жовтня 2021
|
452
|

рішення єспл у справі «Ведат Сорлі проти Туреччини»

Закон, що встановлює відповідальність за образу президента країни, та який став підставою для засудження тисяч громадян Туреччини, слід змінити, аби забезпечити свободу думки та дати людям можливість передавати ідеї без втручання з боку влади.

Таких висновків дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Ведат Сорлі проти Туреччини» (заява № 42048/19), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Ведат Сорлі був умовно засуджений за репост у Facebook та коментування карикатури та фотографії президента Реджепа Таїпа Ердогана.

Посилаючись на ст. 19 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, чоловік звернувся до Європейського суду з прав людини.

У Страсбурзі констатували порушення конвенційних гарантій. Зокрема, високі судді зауважили, що не існувало достатніх підстав для затримання В.Сорлі, його тримання під вартою та накладання санкції, яка за своєю природою неминуче впливає на здатність людини висловити свою думку з питань, що становлять суспільний інтерес.

ЄСПЛ також констатував, що закон, який передбачає покарання за образу президента, надає останньому привілейований статус у питанні поширення інформації та думок щодо нього. Тож має бути змінений.

За наявною інформацією, з 2014 року, коли Ердоган став президентом, було розпочато 160,2 тис. розслідувань образи президента, порушено 35,5 тис. справ, які завершилися винесенням 12,9 тис. вироків.

Нагадаємо, нещодавно ЄСПЛ також виніс рішення у справі, де Ресул Укдаг, іамам з турецької мечеті, перепостив на своїй сторінці у Facebook дві фотографії, через які прокуратура звинуватила чоловіка у пропаганді тероризму, а суд присяжних згодом визнав його винним у вчиненні злочину. В даному випадку суд зауважив, що суди, оцінюючи поширення інформації як злочин пропаганди тероризму, мають надавати належне пояснення причин, чому оскаржуваний зміст має тлумачитися саме як виправдання, прославляння та заохочення методів примусу, насильства чи погроз.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту