Неможливість допитати потерпілих: Велика Палата ВС на вимогу ЄСПЛ скасувала вирок захиснику

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

1 Жовтня 2021
|
1 614
|

рішення ЄСПЛ у справі «Карташов проти України»

Через суттєві зміни в доказовій базі, використання як доказів протоколів судових засідань із показаннями потерпілих без їх допиту, не гарантувало загальну справедливість судового розгляду.

На цій підставі Європейський суд з прав людини констатував порушення міжнародних зобов’язань у справі «Карташов проти України» (заява № 66362/11, рішення набуло статусу остаточного 17 березня 2021 року), а Велика Палата Верховного Суду переглянула вирок райсуду та ухвали апеляції та касації, повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Місцевим судом було засуджено особу за ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 190, ч. 4 ст. 27, ч. 1 ст. 369 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк чотири роки.  Захисника у кримінальній справі визнали винним у тому, що він підбурив потерпілих до давання хабаря через нього посадовим особам прокуратури та суду. Оскільки він не збирався передавати гроші, фактично було вчинено замах на заволодіння чужим майном у великих розмірах шляхом обману та зловживання довірою.

В рішенні ЄСПЛ у справі «Карташов проти України» було констатовано порушення судом першої інстанції п. 1 та підпункту «d» п. 3 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо заявника. ЄСПЛ виходив із того, що під час постановлення обвинувального вироку вирішальне значення мали показання потерпілих, які були єдиними безпосередніми свідками протиправної діяльності, у вчиненні якої обвинувачували заявника. При цьому матеріали негласної зйомки, одержані в результаті проведення оперативно-розшукових заходів, були вилучені з матеріалів справи. А інших прямих доказів не було. Під час повторного розгляду справи судом першої інстанції жодного з потерпілих не допитано.

ЄСПЛ постановив, що з огляду на принципову зміну в доказовій базі та відсутність поважної причини неявки потерпілих, наявність протоколів судових засідань з їхніми показаннями, наданими під час попереднього судового розгляду, не була достатньою гарантією для збереження загальної справедливості судового розгляду.

Велика Палата ВС зауважила, що в основі визнаного ЄСПЛ порушення Україною конвенційних зобов’язань лежали суттєві процедурні помилки, які ставлять під серйозний сумнів результат судового провадження щодо заявника і є підставами для нового розгляду справи з метою відновлення його порушених прав.

Велика Палата ВС вирішила, що констатовану ЄСПЛ невідповідність судового провадження вимогам ст. 6 Конвенції можна виправити під час нового апеляційного розгляду. Апеляційному суду було доручено усунути процесуальні порушення та забезпечити явку потерпілих у судове засідання для їх допиту.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту