Недостатня компенсація моральної шкоди порушує Конвенцію

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

1 Липня 2021
|
1 775
|

рішення ЄСПЛ у справі «A.G. проти Росії»

Коли порушення прав людини занадто явні, суди не можуть потурати чиновникам і змушені визнавати факти таких порушень. Але коли справа у суді доходить до суми компенсації, то тут домогтися справедливості буває вкрай складно.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «A.G. проти Росії» (заява № 9800/12), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

A.G., засуджену за вчинення злочину, на підставі висновку психіатрів перевели до психіатричної лікарні, де вона утримувалася близько двох з половиною років.

У палаті не було туалету і умивальника, і пацієнти були змушені використовувати туалети, які були відокремлені від житлової зони лише тканинної ширмою. Їх прибирали раз в день, і в кімнаті стояв неприємний запах. Якийсь період у відділенні не було двору для відпочинку, тому пацієнти були замкнені в своїх палатах вдень і вночі.

І, крім того, медичний персонал чоловічої статі неодноразово застосовував до A.G. методи фізичного примусу, прикріплюючи її руки і ноги до ліжка.

Національний суд визнав порушення прав жінки, але присудив їй лише 400 євро в якості компенсації моральної шкоди. Таке рішення підтримав і Верховний суд країни.

Але A.G. звернулася до Європейського суду з прав людини. Вона скаржилася умови утримання в психіатричній лікарні, які були нелюдські і принижували її гідність в контексті гарантій статті 3 Конвенції.

Примітно, влада Російської Федерації стверджувала, що заявник не була постраждалою в розумінні ст. 3 Конвенції, адже національні суди визнали порушення та задовольнили позов A.G., виплативши компенсацію.

Суд у Страсбурзі виходив з того, що національні суди при розгляді справи про компенсацію, фактично визнали порушення прав заявниці. А ось що стосується компенсації, високі судді відзначили, що присуджені 400 євро були сумою, значно нижчою за ті, що присуджувалися самим ЄСПЛ в аналогічних справах. ЄСПЛ згадав такі справи як Yefimenko v. Russia, № 152/04, Butrin v. Russia, № 16179/14, Kolesnikovich v. Russia.

Виходячи з цього суд зробив висновок, що відшкодування, виплачене заявниці на національному рівні, було недостатнім для втрати нею статусу жертви.

Відповідно, Суд констатував порушення статті 3 Конвенції. У сукупності з іншими обставинами справи ЄСПЛ постановив державі відповідачу виплатити A.G. 25,6 тис. євро як компенсацію моральної шкоди.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту