Моду посилатися на рішення ЄСПЛ має змінити розуміння суддями та адвокатами змісту конвенційних гарантій, – О.Дроздов

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

12 Лютого 2019
|
3 453
|

Моду посилатися на рішення ЄСПЛ має змінити розуміння суддями та адвокатами змісту конвенційних гарантій, - О.Дроздов

В українській правозастосовній практиці форма подекуди домінує над змістом. Тобто коли перевагу віддають не розумінню суті суспільних відносин, а формальному дотриманню вимог закону, яке з умислом чи без викривлює саму норму.

Про це в інтерв’ю виданню «Закон і Бізнес» заявив засновник проекту «ECHR: Ukrainian Aspect» заслужений юрист України, адвокат Олександр Дроздов, відповідаючи на запитання про вади кваліфікаційних процедур для правників, які планують посісти посаду судді.

«Так, сьогодні серед правників стало модним посилатися у процесуальних документах на Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод і практику ЄСПЛ, – пояснив він. – Зрозуміло, що закон зобов’язав суддів це робити, ввівши фактично нове джерело права. І адвокати, які формують правову позицію своїх клієнтів, із задоволенням стали «підказувати» Феміді ті чи інші європейські прецеденти».

Але де гарантії того, що правовий висновок, що ґрунтується на рішенні Євросуду, збігається за змістом із першоджерелом, – обмірковує О.Дроздов. Як корисний просвітницький проект він навів ресурс ECHR: Ukrainian Aspect, де оприлюдннються тексти свіжих рішень, узагальнення, аналітичні огляди.

Але зусиль у цьому напрямі, на думку О.Дроздова, замало. Тут неабияку допоміжну роль має відігравати й Національна школа суддів. «Правник, який хоче бути суддею, повинен мати чітке уявлення про зміст кожної норми Конвенції та ключові рішення суду в Страсбурзі. Отримавши мантію, він зобов’язаний стежити за розвитком правових концепцій, ураховувати зміст рішень інших європейських інституцій», – переконаний експерт.

Для ілюстрації тези про неохідність забезпечення розуміння правниками, зокрема суддями змісту правових норм, він навів нещодавно розміщений переклад резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи №2245 (2018), яка стосується практики укладання угоди про визнання вини. У ній, зокрема, наголошується, що бездумне копіювання та використання західних інститутів може мати негативні наслідки. «Так само і рішення ЄСПЛ, – переконаний О.Дроздов.-  Моду посилатися на них має змінити розуміння суддями та адвокатами змісту конвенційних гарантій. А тут визначальною є роль ВККС (на початку професійного шляху) та Національної школи суддів для підтримання та підвищення кваліфікаційного рівня служителів Феміди».

Повністю текст інтерв’ю можна переглянути за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту