Коли право укладати шлюб може бути обмежене опікуном або судом

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

31 Жовтня 2018
|
2 100
|

рішення у справі «Делеколь проти Франції»

Чоловік похилого віку, який знаходився під опікою, прагнув укласти шлюб з давньою подругою. Але, враховуючи фізичні та інтелектуальні можливості «нареченого», його ірраціональні вчинки, а також погіршення стосунків у родині, ні опікун, ні національні суди не стали на його бік.

Справу «Делеколь проти Франції» (заява 37646/13) на предмет відповідності рішень ст. 12 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод розглянув Європейський суд з прав людини, передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

72-річний Роджер Делеколь, якого районний суд помістив під посилену опіку на підставі того, що він не мав фізичних або інтелектуальних можливостей для управління своїм нерухомим майном, подав запит для отримання дозволу свого опікуна одружитися на M.С., подрузі, з якою він був знайомий більше 10 років і розпочав стосунки.

Опікун відхилила цей запит, на підставі того, що потенційна дружина не знала заявника достатньо добре для укладення шлюбу. Тоді Делеколь намагався отримати дозвіл у суді.

Але суддя з питань опіки також відхилив цей запит. Своє рішення законник обгрунтував висновком медичного експерта та звіту органу соціального забезпечення, відповідно до яких укладення шлюбу суперечило інтересам заявника на тому етапі.

Апеляція також не підтримала настирливого чоловіка, звернувши увагу на серйозні розлади, від яких він сильно страждав, і які впливали на його рішення. Зокрема, з того часу, як він почав мешкати з М.С., Делеколь прийняв ряд ірраціональних управлінських рішень, а також погіршив стосунки зі своєю дочкою.

Конституційний суд, куди звернувся наречений, не побачив порушення конституції країни у законодавчій нормі, на підставі якої Делеколю відмовили в укладанні шлюбу, оскільки ця норма не забороняла шлюб, але підпорядковувала його необхідності отримання дозволу опікуна.

Тоді чоловік звернувся до Європейського суду з прав людини зі скаргою на порушення статті 12 (право на укладення шлюбу) Конвенції через те, що він між одружитися лише за дозволом опікуна або судді з питань опіки. Але Далеколю не вдалося дочекатися рішення – він помер. Але заяву підтримала його подруга M.С.

Втім, суд у Страсбурзі не побачив порушень Конвенції з боку національних органів Франції.

З текстом прес-релізу рішення у справі «Делеколь проти Франції» (заява 37646/13) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту