Коли право особи на забуття переважає над свободою ЗМІ вираження поглядів

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

30 Червня 2021
|
1 231
|

рішення ЄСПЛ у справі «Хурбейн проти Бельгії»

На відміну від друкованих засобів масової інформації або телебачення, поширення інформації в Інтернеті завдає набагато більше репутаційних ризиків. Адже пошукові системи за долі секунди видають усю інформацію про особу за її ім’ям та прізвищем.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Хурбейн проти Бельгії» (заява № 57292/16), передає  інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect» з посиланням на zmina.info.

Патріка Хурбейна, видаця газети Le Soir, бельгійський суд зобов’язав внести зміни до електронного архіву видання, приховавши в одній із статей, прізвище водія, який вчинив смертельну ДТП у 1994 році.

Національні суди наголошували, що ситуація, коли в пошуковику матеріал газети видає першим, якщо ввести повне ім’я водія, завдає непоправної шкоди його репутації.

Видавець оцінив таке рішення як порушення його права на свободу вираження поглядів, гарантоване ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, тож звернувся за захистом до Європейського суду з прав людини.

У Страсбурзі звернули увагу, що фігурант статті не обіймав державних посад, був приватною особою, невідомою широкому загалу на момент його прохання про анонімізацію.

Факти, за які він був засуджений, не були предметом жодного висвітлення в ЗМІ, за винятком статті у Le Soir. При цьмоу справа не отримувала жодної уваги ЗМІ ні під час повідомлень про події, ні тоді, коли архівована версія статті була доступна в Інтернеті.

Оцінюючи баланс між правом на повагу до приватного життя водія та правом на свободу вираження поглядів заявника, високі судді дійшли висновку, що заміна імені водія літерою Х в архіві на вебсайті Le Soir не вплине на оригінальний текст і буде найбільш ефективним і пропорційним заходом серед інших.

Зрештою ЄСПЛ не побачив порушень ст. 10 Конвенції у цій справі.

Водночас, суд наголосив на тому, що висновок у цій справі не слід розуміти як обов’язок медіа перевіряти архіви систематично і на постійній основі до отримання відповідного запиту.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту