Карта порушень – не соцопитування, можна публікувати у «день тиші» на виборах

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

23 Листопада 2021
|
1 036
|

рішення ЄСПЛ у справі «Асоціація Голос та інші проти Росії»

Публікація у «день тиші» карти порушень не є оприлюдненням результатів соцопитувань чи прогнозів, тому не може вважатися порушенням виборчого законодавства.

Таких висновків дійшов ЄСПЛ у справі «Асоціація Голос та інші проти Росії» (заява №41055/12), повідомляє «ECHR. Ukrainian Aspect».

У 2011 році рух на захист прав виборців «Голос» розпочав проект «Карта порушень. Вибори 2011», який збирав дані про фальсифікації на парламентських виборах.

Група депутатів Державної думи та голова Центральної виборчої комісії поскаржилися до Генпрокуратури, стверджуючи, що на сайті неурядової організації міститься негативна інформація про правлячу партію.

Прокуратура вирішила, що опубліковані дані містили дані соцопитувань та агітаційні матеріали та порушила справу про адміністративне правопорушення (закон про гарантії виборчих прав забороняє публікувати результати соцопитування, прогнози результатів голосування та аналогічні дослідження).

За результатами судового розгляду у грудні 2011 року на організацію було накладено штраф у розмірі 30 тис. рублів (на той час близько 750 євро). Оскарження рішення у національних судах не мало успіху.

Тоді, посилаючись на ст. 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод  представники організації звернулися до ЄСПЛ.

Суд у Страсбурзі зазначив, що період тиші не повинен «непропорційно» поширюватись на всі матеріали, пов’язані з виборами. А матеріали, опубліковані «Голосом», не містили агітації.

У той самий час, карта, де відзначаються порушення під час голосування, не може вважатися публікацією опитування громадської думки і тому не порушує виборче законодавство РФ.

Враховуючи такі висновки, ЄСПЛ визнав російську владу винною у порушенні конвенційних гарантій.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту