Кандидати на посаду судді ЄСПЛ: що про них відомо

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

16 Грудня 2021
|
893
|

Кандидати на посаду судді ЄСПЛ

Конкурсна комісія з відбору кандидатів на обрання суддею Європейського суду з прав людини від України оприлюднила список з п’ятнадцяти осіб, допущених до участі у конкурсі.

Рішення ухвалено на засіданні, яке проходило 13 грудня, повідомляє «ECHR. Ukrainian Aspect» з посиланням на Судово-юридичну газету, яка дає коротку довідку щодо кожного з кандидатів:

 1. Тетяна Анцупова – суддя Великої Палати Верховного Суду. До цього працювала професором кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Міжнародного гуманітарного університету, д. ю. н.
 2. Ганна Біла-Кисельова – суддя Білозерського райсуду Херсонської області. У 2013 році була призначена суддею Селідівського міськсуду Донецької області. У 2015 році переведено в межах 5-річного терміну на роботу до Дніпровського райсуду Херсона. У 2016 році Президент ліквідував Дніпровський, Комсомольський, Суворовський районні суди Херсона та утворив Херсонський міський суд. 2020 року суддю перевели до Білозерського районного суду.
 3. Аркадій Бущенко – суддя Касаційного кримінального суду Верховного Суду. До призначення суддею був адвокатом, виконавчим директором Української Гельсінської спілки з прав людини. Вже подавав свої документи на конкурс до ЄСПЛ 2021 року, а також брав участь у конкурсі, що проводився влітку 2019 року.
 4. Олександр Водянніков – національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні. У 2019 році був включений до складу Комісії з правової реформи за Президента України Володимира Зеленського. Раніше, у 2014-2019 роках, він також був членом Ради з питань судової реформи та брав участь у розробці змін до Конституції щодо правосуддя. Вже подавав свої документи на конкурс до ЄСПЛ у 2021 році. Також брав участь у нещодавньому конкурсі на суддю КСУ за квотою Президента України. Проте до фінального списку не потрапив.
 5. Микола Гнатовський – голова Європейського комітету із запобігання тортурам до березня 2021 року. Із січня 2007 року доцент кафедри міжнародного права КНУ ім. Тараса Шевченка. Вже подавав свої документи на конкурс до ЄСПЛ у 2021 році. Увійшов до фінального списку, який Офіс Президента надіслав на розгляд ПАРЄ (і який у підсумку не схвалила ПАРЄ). Також брав участь у конкурсі влітку 2019 року та також увійшов тоді до фінального списку.
 6. Валерія Лутковська. Заступник міністра юстиції у 2006-2011 рр., потім урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини. З 2012 до 2018 – Уповноважена Верховна Рада України з прав людини. Вже подавала свої документи на конкурс до ЄСПЛ у 2021 році.
 7. Дмитро Поух – адвокат (Дніпро). Отримав адвокатське свідоцтво у 2015 році. Був кандидатом у судді.
 8. Оксана Преображенська – правозахисниця. Вже подавала свої документи на конкурс до ЄСПЛ (2021 рік). Як мотивацію тоді вказала, що ЄСПЛ вніс близько 160 постанов у справах, де вона була представником («Ананьєв проти Росії», «Хорошенко проти Росії», згадується як представник у справі «Євсюків та інші проти Росії» та ін.). За даними ЗМІ була представником заявника у справі Тархана Картоєва, засудженого у справі про підрив «Невського експресу»). У травні 2021 року Окружний адміністративний суд Києва відкрив провадження за її позовом до конкурсної комісії при Президентові з відбору суддів ЄСПЛ.
 9. Віктор Пророк – суддя Великої Палати Верховного Суду (делегований до ВП від Касаційного цивільного суду).
 10. Павло Пушкар – начальник відділу Департаменту виконання рішень ЄСПЛ Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи. Вже подавав свої документи на конкурс до ЄСПЛ 2021 року. Був у фінальному списку конкурсу до ЄСПЛ, який проводився влітку 2019 року.
 11. Дмитро Супрун – юридичний радник в Офісі з надання юридичної допомоги потерпілим у Міжнародному кримінальному суді (Гааґа). Працює із Міжнародним кримінальним судом з 2007 року. У 1998-2003 роках був юристом у секретаріаті ЄСПЛ. Вже подавав свої документи на конкурс до ЄСПЛ 2021 року, а також брав участь у конкурсі 2019 року.
 12. В’ячеслав Туляков – проректор з міжнародних зв’язків Національного університету «Одеська юридична академія». У 2010 році був обраний членом-кореспондентом Національної академії правових наук України. 2012 року був суддею ad hoc Європейського суду з прав людини. З 2018 року – член Академічної мережі Європейського кримінального права (ECLAN). Подавав свої документи на конкурс улітку 2019 року.
 13. Вікторія Чернійчук – юрист у ЄСПЛ з 2000 року. Працює над покращенням послідовності судової практики під керівництвом Юрисконсульту ЄСПЛ (загалом 15 років працює у Директораті Юрисконсульту), займається контролем над проектами рішень, що виносяться на розгляд палат ЄСПЛ, готує аналітичні матеріали та рекомендації для суддів ЄСПЛ. Вже подавала свої документи на конкурс до ЄСПЛ у 2021 році, а також у 2019 році.
 14. Анатолій Яровий – адвокат. Працював також у прокуратурі Київської області старшим слідчим (2011). Вказав, що представляв інтереси потерпілих у справах Майдану. У травні 2021 року подав позов до Окружного адміністративного суду Києва на комісію, вказуючи на непрозорість її роботи. Вже подавав свої документи на конкурс до ЄСПЛ у 2021 році.
 15. Сергій Заєць – адвокат. Був членом КДКА міста Севастополя у 2012-2014 роках та директором центру БПД. Вже подавав свої документи на конкурс до ЄСПЛ у 2021 році.

Документи для участі у конкурсі також подав екс-заступник міністра юстиції Іван Ліщина. Втім, йому відмовили, оскільки той пропустив встановлений термін.

Україна не може обрати свого суддю ЄСПЛ уже третій рік. Через це у суддівському кріслі залишається суддя Ганна Юдківська. Її повноваження закінчилися ще у 2019 році.

Тестування для кандидатів щодо визначення рівня володіння офіційними мовами Ради Європи відбудеться 28 – 29 грудня 2021 року.

Співбесіди з учасниками конкурсу заплановано на 17 – 18 січня 2022 року.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту