Гей-торт розбрату: конфлікт між свободою віросповідання та забороною дискримінації завершено

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

10 Січня 2022
|
580
|

Справа

Семирічна суперечка про дискримінацію сексуальних меншин через торт, вартістю 36,50 фунтів стерлінгів, завершилася у Страсбурзі поразкою активіста за права геїв. Британська комісія з питань рівності витратила на цей процес 250,6 тис. фунтів платників податків.

Європейський суд з прав людини визнав скаргу у справі «Лі проти Об’єднаного Королівства» (заява № 18860/19) неприйнятною, повідомляє «ECHR. Ukrainian Aspect» з посиланням на BBC.

У  2014 році Гарет Лі замовив у сімейній пекарні Белфасту Ashers торт, прикрашений гаслом одностатевих шлюбів. У той час в Північній Ірландії одностатеві шлюби були незаконними. На торті мали бути зображені два персонажі дитячої телепрограми «Вулиця Сезам», логотип агітаційної групи та напис «Підтримуй одностатевий шлюб».

Лі заплатив 36,50 фунтів стерлінгів за торт і пішов з магазину, але через кілька днів працівники пекарні зателефонували йому і повідомили, що не можуть виконати замовлення через гасло, і повернуть йому гроші.

Оскільки така відмова змусила замовника відчути себе «негідним» і «меншою людиною», він поскаржився до Комісії з питань рівності. Та підтримала його в порушенні справи про дискримінацію проти пекарні.

У свою чергу представники пекарні стверджували, що вони відмовили Лі не тому, що він був геєм, а тому, що він попросив їх створити щось, що суперечить їхнім релігійним переконанням.

Лі виграв першу інстанцію та апеляцію, але Верховний суд Великої Британії не погодився з нижчими судами і виніс рішення на користь пекарні.

Тоді Лі звернувся до Європейського суду з прав людини.

Проте, суд у Страсбурзі визнав скаргу неприйнятною на тій підставі, що заявник не посилався на свої права згідно з Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод «на жодному етапі внутрішнього розгляду» в судах Великої Британії. Судді вирішили, що для того, щоб скарга була прийнятною, «аргументи Конвенції повинні бути прямо або по суті представлені національним органам влади».

Покладаючись виключно на національне законодавство, заявник позбавив національні суди можливості розглядати будь-які порушені Конвенційні гарантії. Натомість Лі фактично просив ЄСПЛ перебрати на себе роль національних судів.

І, оскільки він не вичерпав національні засоби правового захисту, заява була визнана неприйнятною.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту