Допустимість доказів: коли посилання на практику ЄСПЛ недоречне

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

16 Серпня 2021
|
1 917
|

Допустимість доказів: коли посилання на практику ЄСПЛ недоречне

ЄСПЛ неодноразово наголошував, що питання допустимості доказів — це насамперед предмет регулювання національного законодавства, і, як правило, саме національні суди мають давати оцінку наявним доказам.

На це під час лекції у Вищій школі адвокатури, присвяченої допустимості доказів, звернула увагу суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Вікторія Бучківська, повідомляє інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect» з посиланням на «Закон і Бізнес».

Суддя зауважила, що практика ЄСПЛ часто невдало застосовується як у судових рішеннях, так і у клопотаннях сторони захисту. У контексті цього вона зупинилась на стандарті доказування «поза розумним сумнівом». Саме ж визначення «розумного сумніву» міститься в постанові Верховного Суду від 23.06.2020 у справі №159/3738/16-к. Формулу ж доказування «поза розумним сумнівом» можна відстежити з так званої справи Greek Case. У ній було відзначено, що «в кожному випадку заява про тортури та жорстоке поводження, як порушення ст.3 конвенції, повинна бути доведена поза розумних сумнівів. Розумний сумнів означає сумнів, що базується не на одній лише теоретичній можливості або такий, який виник лише з підстав того, щоб уникнути небажаного висновку, а такий, відносно якого можуть бути надані підстави, що можна підтвердити наданими фактами».

Також суддя пригадала статтю судді Касаційного кримінального суду Аркадія Бущенка «Чи розумно посилатися на цитату ЄСПЛ про розумний сумнів?». Автор зазначає, що саме ЄСПЛ керується таким стандартом. Це його внутрішній стандарт. З цього зовсім не випливає, що суди країн-учасниць мають керуватися тими ж правилами. Це все одно, якби національні суди почали застосовувати шестимісячний строк, установлений для заяв до ЄСПЛ, лише тому, що його застосовує ЄСПЛ.

В.Бучківська звернула увагу на ще один аспект застосування практики ЄСПЛ, а саме неможливість використовувати її проти обвинуваченого. Про це у своїй постанові від 7.08.2019 зазначив ВС у справі №607/14707/17. Суд вказав, що ЄСПЛ не може замінювати рішення національних судів своїми. Також ВС звернув увагу на те, що доводи прокурора в касаційній скарзі зі вказівкою на необхідність застосування практики ЄСПЛ будуть використовуватися не на користь засудженого, що може становити ризики для справедливості кримінального провадження в частині законності здобуття доказів.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту