Домашнє насильство – достатній привід для виселення з соціального житла

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

9 Вересня 2020
|
2 303
|

рішення ЄСПЛ у справі «Левчук проти України»

Виселення особи із соціального житла через неправомірну поведінку – крайній захід, який українські суди застосовують неохоче. Але коли йдеться про фізичне та психічне здоров’я дітей, то тут сумнівів бути не може.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Левчук проти України» (заява № 17496/19), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

В 2007 році в Ірини Левчук народилася трійня і місцева влада надала родині соціальне житло. Але стосунки в сім’ї погіршувались – чоловік зловживав спиртними напоями, починав суперечки, переслідував та погрожував дружині та дітям, іноді вдаючись до фізичного насильства. В 2015 році шлюб був розірваний і І.Левчук отримала опіку над дітьми.

Проте чоловік продовжував мешкати в квартирі, а залякування і насильство продовжувались.

За результатами втручання поліції і соціальних служб було складено звіт, у якому констатувалося, що діти зазнавали стресу. Чоловіка обвинувачували у домашньому насильстві, проте він жодного разу не був засуджений.

В 2016 році жінка відкрила провадження відповідно до статті 116 Житлового кодексу, яка передбачала можливість виселення власників соціального житла за систематичну неправомірну поведінку. Але національні суди відхилили позов. Хоча вони й визнали, що чоловік «повинен змінити своє ставлення», вони не виявили, що неправомірна поведінка була систематичною і вважали, що не існувало підстав для такого крайнього заходу як виселення.

В 2019 році І.Левчук відкрила провадження щодо позбавлення чоловіка батьківських прав стверджуючи, що він не піклується про дітей та не платить аліменти.

Посилаючись на статтю 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Левчук скаржилася на відмову в ухваленні рішення про виселення її колишнього чоловіка. Жінка стверджувала, що суди були надмірно формалістичними у своїх рішеннях. Це викликало в її колишнього чоловіка почуття безкарності, що піддавало її та її дітей ще більшому ризику психологічного переслідування та нападу.

Суд у Страсбурзі констатував порушення статті 8 Конвенції та присудив 4,5 тис. євро компенсації завданої моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Левчук проти України» (заява № 17496/19) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту