Держави не вправі обмежувати діяльність ЛГБТ-організацій

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

31 Липня 2019
|
1 595
|

рішення ЄСПЛ у справі «Жданов та інші проти Росії»

Вирішальною підставою для відмови у реєстрації організацій-заявників було те, що вони просували права ЛГБТ. Ця підстава не могла бути розумно або об’єктивно обґрунтованою і, крім того, вона складала дискримінацію на підставі сексуальної орієнтації.

На це звернув увагу ЄСПЛ у справі «Жданов та інші проти Росії» (заяви № 12200/08, 35949/11 і 58282/12), передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Організації Rainbow House, Movement for Marriage Equality та Sochi Pride House  подали заяву про реєстрацію. Проте органи реєстрації та національні суди відхилили їх запити через формальні порушення у їх заявах і тому, що їх метою було просування прав ЛГБТ. Вони виявили, зокрема, що цілі організацій могли  «знищити моральні цінності суспільства», призвести до зменшення чисельності населення, втручання в права більшості громадян Росії, які вважали будь-який прояв одностатевих стосунків образливим, а також могли викликати соціальну або релігійну ворожнечу.

Посилаючись на статтю 11 (свобода зібрань та об’єднань) та статтю 14 (заборона дискримінації) організації та їх засновники (Александр Жданов, Ніколай Алексєєв, Кіріл Нєпомнящий та Александр Наумчак) стверджували, що відмова у реєстрації порушила їх свободу об’єднань і була дискримінаційною.

Один із заявників (Алєксєєв) публікував образливі заяви про ЄСПЛ у соцмережах. Зокрема, після винесення рішення в іншій його справі він розміщував фотокартки суддів із написом «алкоголік», «наркоман», «корупціонер» і «європейські ублюдки і виродки». Він також висловив бажання, щоб вони «якнайшвидше померли як собаки», а також те, що «прийшов час підпалити Європейський суд з прав людини». Ці заяви явно перевищували межі нормальної, цивільної та легітимної критики. Таку поведінку суд оцінив як неповагу до самої установи, куди він подав заяву для захисту своїх прав. З цього витікає, що його скарги повинні бути оголошені неприйнятними як зловживання правом на подання індивідуальної заяви.

Проте цей висновок не перешкоджав Суду розглядати скарги, подані іншими заявниками.

В частині додержання гарантій статті 11 суд виявив, що наслідком рішень національних органів стала відсутність можливості створити Movement of Marriage Equality, неприбуткову організацію, тому, що згідно з законодавством Росії, неприбуткові організації не могли існувати без державної реєстрації. Rainbow House та Sochi Pride House, які були громадськими об’єднаннями, могли існувати без реєстрації, але не могли отримати статус юридичної особи та права, пов’язані з ним. Таке втручання мало основу в національному законодавстві, а саме в Законі про неприбуткові організації та Законі про громадські об’єднання.

Але на відміну від уряду РФ, у ЄСПЛ не були переконаний в тому, що відмова зареєструвати організації переслідувала законні цілі захисту моралі, національної безпеки та громадської безпеки, а також прав і свободи інших осіб. І суд не міг визнати, що відмова зареєструвати організації-заявники була «необхідною в демократичному суспільстві » і тому мало місце порушення статті 11.

В частині ст. 14 Конвенції раніше Суд вже наголошував, що відмінності, засновані виключно на сексуальній орієнтації, були неприйнятними відповідно до Європейської конвенції.

Вирішальною підставою для відмови у реєстрації всіх трьох організацій-заявників було те, що вони просували права ЛГБТ. Було неважливо, що органи влади посилалися на інші підстави, а саме порушення в їх реєстраційних документах. ЄСПЛ не був переконаний в тому, що заявники могли повторно подати заяви про реєстрацію після виправлення технічних порушень в їх документах. Зокрема, незважаючи на те, що Rainbow house виправив помилки в першій заяві і повторно подав заяву про реєстрацію, орган реєстрації виявив нові порушення.

З урахуванням того, що мета організацій-заявників просування прав ЛГБТ була вирішальним фактором для відмови в реєстрації, Суд виявив, що вони зазнали різниці в ставленні на підставі сексуальної орієнтації в порушенні статті 14 разом зі статтею 11.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Жданов та інші проти Росії» (заяви № 12200/08, 35949/11 і 58282/12) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту