Депутати схвалили майбутній механізм погашення заборгованості держави за рішеннями судів

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

29 Листопада 2018
|
3 156
|

механізм погашення заборгованості держави за рішеннями судів

Комітет ВР з питань правової політики та правосуддя рекомендував Верховній Раді прийняти за основу проект Закону від 27.06.2018 № 8533 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо подолання проблеми заборгованості держави за рішеннями судів».

Відповідний висновок комітет розміщено на офіційному сайті ВР, передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Неналежне вжиття Україною заходів на виконання пілотного рішення Європейського суду з прав людини «Юрій Миколайович Іванов проти України» зумовило повторну констатацію системної проблеми невиконання судових рішень у рішенні «Бурмич та інші проти України».

У останньому рішенні ЄСПЛ ще раз наголосив на наявності в Україні системної проблеми щодо невиконання судових рішень та закликав державу розробити дієвий механізм усунення системних та грубих порушень прав людини, визначивши строк у два роки для вирішення цієї проблеми.

Саме тому метою проекту є удосконалення механізму забезпечення права особи на виконання рішення суду, боржником за яким є держава, підвищення ефективності системи погашення боргів держави за рішеннями національних судів.

Законопроектом пропонується внести зміни до законів «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна», «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», «Про виконавче провадження».

Крім уього іншого, законопроектом передбачено встановлення обмеження компенсації за тривале невиконання рішення національного суду щодо держави у розмірі 10% від присудженої суми, але не більше однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати (на цей час ця сума становить 3 723 грн, що приблизно дорівнює 111,27 євро). Така сума, на думку суб’єктів законодавчої ініціативи, є достатнім відшкодуванням для осіб, позовні вимоги яких становили менше 37 000 грн (як правило, це рішення суду щодо донарахування соціальних виплат). Встановлений розмір компенсації повинен унеможливити несправедливе збагачення осіб, які подавали господарські позови. Нардепи вважають, що запропонована сума є адекватною та не становитиме надмірного навантаження на державний бюджет.

Також з метою ефективного використання бюджетних коштів запроваджуються нові  строки подачі заяв про виконання рішень судів щодо держави. Цим збираються дисциплінувати стягувачів, а також точніше розраховувати потребу у коштах на погашення боргів держави.

Прикметно, що Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради раніше висловило низку зауважень до проекту та рекомендувало повернути його суб’єкту законодавчої ініціативи.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту