Чому в ПАСЕ не сподобалися українські кандидати у судді ЄСПЛ

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

6 Жовтня 2021
|
1 460
|

Чому в ПАСЕ не сподобалися українські кандидати у судді ЄСПЛ

Невідповідність одного з кандидатів вимогам до посади судді ЄСПЛ, разюча відмінність в кваліфікації кандидатів, запропонованих Україною, та непрозорість конкурсу отримали закономірний наслідок – відхилення українського списку кандидатів Комітетом з відбору суддів ПАРЄ.

Таку думку висловив директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров у статті «Суддя без правил» для видання «Європейська правда», повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Раніше, 13 – 14 травня 2021 року, конкурсна комісія провела співбесіди з кандидатами, які були допущені до участі у конкурсі та взяли участь у тестуванні щодо визначення рівня володіння офіційними мовами Ради Європи.

За результатами на посаду судді ЄСПЛ були рекомендовані:

– Гнатовський Микола Миколайович;

– Мережко Олександр Олександрович;

– Нуріджанян Гаяне Сергіївна.

Цей список кандидатів було надіслано до Міністерства закордонних справ України та подано до Ради Європи.

22 вересня Комітет з відбору суддів Парламентської асамблеї Ради Європи відхилив список з трьох кандидатів на посаду судді ЄСПЛ від України. «Комітет опитав усіх кандидатів 16 вересня 2021 року. Комітет рекомендує Асамблеї відхилити цей список, оскільки не всі кандидати відповідають критеріям для обрання на посаду судді Європейського суду з прав людини, та просити Уряд України подати новий список кандидатів», – йдеться в повідомленні на сайті ПАРЄ. 27 вересня ПАРЄ, незважаючи на активне лобіювання членів асамблеї від України не погоджуватися з рішенням Комітету, більшістю голосів остаточно відхилила подані кандидатури. Тепер необхідно проводити новий конкурс для відбору трьох кандидатів на посаду судді ЄСПЛ, вже втретє.

«Власне, трапилось те, що й повинне було трапитись, – вважає правозахисник. – У Страсбурзі не могли не помітити нестримне бажання української влади мати «свого» суддю в ЄСПЛ в особі віце-президента ПАРЄ, депутата парламенту від правлячої партії Олександра Мережка. І байдуже, що це створювало для депутатів ПАРЄ конфлікт інтересів у разі голосування за (або проти) їхнього колеги, одного з керівників асамблеї».

Він висловив переконання, що невідповідність цього кандидата вимогам до посади судді ЄСПЛ та разюча відмінність в кваліфікації кандидатів (тоді як у Раді Європи очікують, що професійна кваліфікація повинна бути приблизно однаковою), й призвели до формулювання Комітету з відбору суддів «не всі кандидати відповідають критеріям для обрання на посаду судді». Другою причиною могла бути невідповідність конкурсу в цілому вимогам Ради Європи – дотримання «принципів демократичної процедури, прозорості та недискримінації» (див. Резолюцію ПАРЄ 1646 (2009), п.2). Третьою – те, що не проводились належні консультації з Консультативною радою експертів Ради Європи (див. Резолюцію ПАРЄ 2248 (18), п. 8.2).

Докладний аналіз причин читайте у повній версії статті.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту