Сплив строків давності притягнення до відповідальності свідчить про неефективність розслідування

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

2 Липня 2021
|
3 162
|

Рішення ЄСПЛ у справі

Звільнення від кримінальної відповідальності на підставі спливу строків давності явно свідчить, що держава не бажала та не доклала ніяких зусиль, щоб слідство було оперативним та ефективним.

Присмак тих часів

У квітні 1998 року працівники відділу боротьби з економічними злочинами Ленінського районного управління внутрішніх справ м.Іркутська затримали Вадима Баровова. Чоловіку виснули обвинувачення в переданні третій особі фальшивої банкноти номіналом 50 рублів. Його відразу затримали та доставили в слідчий ізолятор.

Для того щоб дістати зізнання, чоловіка били руками та ногами по голові та ребрах, надівали та сильно стягували кайданки. Після того як він зізнався, доставили до прокуратури для одержання санкції на затримання. Утім, у прокуратурі В.Баровов розповів, що його катували, а також указав на міліціонерів, які завдавали ударів, та на керівника підрозділу, який при цьому був присутнім.

Цього ж дня затриманого оглянули судмедексперти Іркутського обласного бюро судово-медичної експертизи. Вони зафіксували на тілі чоловіка численні гематоми, забої м’яких тканин, кілька зламаних ребер і черепно-мозкову травму. За кілька днів його доставили в лікарню з діагнозом «розрив селезінки». Загалом стан чоловіка був оцінений як тяжкий.

З ініціативи прокуратури була проведена ще одна експертиза, згідно з якою травми чоловік дістав до моменту затримання. Ці висновки й лягли в основу рішення про закриття справи. В.Баровов його оскаржив. Однак обласна прокуратура закрила справу через непричетність підозрюваних осіб до побиття. Лише через 9 років після оббивання порогів Генеральної прокуратури та дисциплінарних органів рішення про закриття провадження було скасовано, а справу передано до суду.

Урешті-решт суд визнав двох міліціонерів винними в жорстокому поводженні та нанесені тяжких тілесних ушкоджень та засудив їх до 5 років позбавлення волі із забороною обіймати посади у структурі Міністерства внутрішніх справ. Водночас, оскільки сплив 10-річний строк давності, суд звільнив засуджених від відбування покарання.

Тож десятиліття протистояння правоохоронній системі закінчилось безкарністю за жорстоке побиття. Єдине, чого В.Баровов зміг добитися в судах, щоправда цивільних, а не кримінальних, так це компенсації за тривале розслідування.

Нічого не порушено

У Страсбурзі заявник скаржився на порушення ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Розслідування фактів насильства щодо нього під час тримання в слідчому ізоляторі В.Баровов уважав неефективним. А тому стверджував, що його права так і не захистили. Покарання працівників міліції, на думку заявника, не було сумірним зі стражданнями, яких він зазнав у результаті катування. До того ж звільнення працівників міліції від відбування покарання ніяким чином не співвідноситься з превентивною функцією кримінальних санкцій, а навпаки свідчить про безкарність. Окрім того, він зазначив, що суди покарали лише двох із трьох правоохоронців, причетних до інциденту в райвідділку.

Представники країни ратували, що заявник більше не був жертвою насильства. Адже національні суди покарали винних та визнали бездіяльність з боку слідчих органів та надмірну тривалість слідства. Урядовці також нагадали, що заявнику була присуджена компенсація за тяганину з розслідуванням. Тож жодних порушень прав В.Баровова представники Росії не вбачали.

Нівельована превенція

Євросуд відзначив, що державі знадобилось цілих 12 років, щоб розібратись у справі. Це, на думку високих суддів, — необґрунтовано довгий проміжок часу для розслідування та судового розгляду. Крім того, слідство переважно перебувало в стані зупинення. Підстави для такого зупинення згодом були визнані цивільним судом незаконними.

В Євросуді звернули увагу на те, що покарання зазнали тільки два з трьох правоохоронців. Адже потерпілий указував також на причетність начальника підрозділу міліції та надав відповідні докази. Утім, третій співучасник, за версією слідства, не був установлений. ЄСПЛ також видалося дивним, що деякі експертизи були втрачені за невідомих обставин та проведені нові, в яких містилися інші висновки.

Щодо засудження правоохоронців, то в Суді відзначили, що кримінальна відповідальність була припинена у зв’язку з тим, що слідство тривало 10 років, і відповідно сплив строк давності для притягнення до відповідальності. На думку ЄСПЛ, звільнення від кримінальної відповідальності на підставі спливу строків давності явно свідчить, що держава не бажала та не доклала ніяких зусиль, щоб слідство було оперативним та ефективним.

На думку ЄСПЛ, дуже важливим фактом є те, що підозрювані силовики не були відсторонені від роботи на час розслідування. Навіть коли двох із них засудили, начальник підрозділу все ще продовжував працювати, а один міліціонер устиг вийти з почестями у відставку. Прецедентна практика Євросуду вказує: якщо представники держави були звинувачені у злочинах пов’язаних із жорстоким поводженням, то архіважливо відсторонювати таких службовців від виконання обов’язків. У разі ж визнання вини підозрюваного, то звільнення є обов’язковою процедурою.

ЄСПЛ відзначив, що національні суди в межах цивільного провадження компенсували заявнику шкоду, завдану тривалим слідством. Однак в Євросуді зважили на інші серйозні недоліки, яких влада не визнала. Наприклад, звільнення від ув’язнення силовиків було явно несумірним із тяжкістю скоєного, а також не відповідало засадам кримінального права. У цій справі було нівельовано превентивну функцію карного закону. У результаті ніякого стримуючого ефекту для працівників публічної служби не сталося. Як наслідок у тих, осіб, які працюють на державу могло сформуватися враження безкарності та того, що вони можуть уникати покарання.

Відповідно, у рішенні від 15.06.2021 у справі «Barovov v. Russia» ЄСПЛ установив порушення ст.3 конвенції та зобов’язав державу виплатити заявникові €11 тис. як компенсацію за моральну шкоду. Крім того, стягнуто €943 на покриття судових витрат.

Єва ЗОРІНА, «Закон і Бізнес»

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту