Медична недбалість породжує в держави процесуальні зобов’язання, – ЄСПЛ

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

25 Травня 2018
|
1 770
|

Медична недбалість рішення ЄСПЛ у справі «Шиліх проти Словенії»

Звичайна смерть за підозрілих обставин викликає процесуальне зобов’язання держави, передбачене ст. 2 (право на життя) Конвенції, протягом усього періоду, протягом якого влада може розумно очікувати вжиття заходів з метою з’ясування обставин смерті і притягнення до відповідальності винних за це.

На це звернув увагу ЄСПЛ у рішенні Великої Палати у справі «Шиліх проти Словенії», передає інформаційний ресурс “ECHR.Ukrainian Aspect”.

Заявники скаржились на те, що їхній син помер у результаті медичної недбалості та що їхні права, передбачені ст. 2, 3, 6, 13 і 14 Конвенції, були порушені через неефективність словенської судової системи у встановленні відповідальності за його смерть.

Досить тривала справа пройшла на національному рівні порушеня, зупинення і припинення кримінальних справ (зокрема, й щодо заявників), цивільне провадження, звернення до омбудсмена та відображення проблеми у національних звітів.

Заявники скаржилися на те, що кримінальне та цивільне судочинство, яке вони ініціювали, не дозволяло оперативного та ефективного притягнення до відповідальності за смерть їхнього сина.

Уряд висунув два попередніх заперечення. У ході розгляду справи Палатою Уряд заявляв про невичерпання національних засобів правового захисту. Під час провадження у Великій палаті Уряд заперечив юрисдикцію Суду ratione temporis щодо розгляду скарги заявників.

Річ у тім, що, хоча кримінальне і цивільне провадження щодо смерті сина заявника розпочалися після ратифікації Словенією Конвенції 28 червня 1994 р., смерть настала до цієї дати.

Палата постановила, що зобов’язання держави щодо створення ефективної судової системи для встановлення причини і відповідальності за смерть особи, яка отримувала медичну допомогу, має автономний характер.

ЄСПЛ зауважив, що зобов’язання держави провадити ефективне розслідування або надати можливість порушити цивільну чи кримінальну справу, які можуть бути доречними в цій справі, в прецедентній практиці Суду розглядається як обов’язок, передбачений ст. 2, згідно з якою, зокрема, право на життя повинно бути «захищене законом».

У сфері медичної недбалості процесуальне зобов’язання, передбачене ст. 2, розтлумачене Судом як покладання на державу обов’язку створити ефективну судову систему для встановлення причини смерті особи, яка перебувала на лікуванні, та відповідальності за здоров’я професіоналів і будь-якої відповідальності з боку останніх.

Суд зазначив, що процесуальне зобов’язання не вважається залежним від того, чи в кінцевому підсумку держава несе відповідальність за смерть.

З текстом рішення ЄСПЛ у справі «Шиліх проти Словенії» у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту